Yatlarda kışa önlem, şilte altlarındaki rutubete son!

Yelkenli veya motoryat farketmiyor, aslında deniz üzerindeki tüm taşıtlarda hatta denize yakın evlerde nem yüzünden yatak , minder şilteleri altında neredeyse küflendirecek kadar nem olabiliyor.

Teknelerde şilte ve yatak altlarında nem ve küfe son

Bu şilte altları nemi azaltmanın en kolay yolu bu bölgelerde hava dolaşımını sürekli tutmak. Bunun için elastik boşluklu bir malzeme kullanılabilir. Enkamat isimli bir 3 boyutlu sentetik malzeme uygun boyutlarda kesilerek yatak şiltelerinin altına serilebilir.

Bu polyamidden mamül malzeme şiltenin altında bir miktar boşluk oluşturabilir. Şilte üstünde oturup kalktıkça da bir pompalama etkisi ile hava sirkülasyonu olur. Bu nemin yoğuşmasını azaltır.

Rutubetin yoğun olduğu yerlerde malzeme 2 kat veya daha kalında kullanılabilir, tabii kullanım yerindeki yükseklik izin verirse.

İstinad duvarında geokompozit drenaj levhası

 

 
Dilovasında bir kömür fabrikası istinat duvarlarında hem su basıncını azaltmak hemde ön yüze barbakan deliklerinden akan su görüntüsü vermemek için geokompozit drenaj levhaları kullanıldı.


Dolgu yapıldıktan sonra zeminden gelen su, drenaj şiltesinin toprak tarafındaki filtre örtüsünden geçerek aradaki 3 boyutlu (suyu her yöne iletebilen) drenaj kısmından geçerek aşağıdaki drenaj borusuna iletilir.


Drenaj şiltesinin iç drenaj kısmının elastik ve basınç altında kırılmaya dayanıklı olan tipleri tercih edilirse iyi olur.


 

 

Su kenarlarında yeşillendirme

 Su kenarlarında toprağı ve bitkileri tutmak  zordur. Sürekli bir erozyon söz konusu olabilir.

 

Bu durumlarda standard erozyon kontrol malzemeleri bitkilerin yeşermesine yardımcı olamayabilir.

O zaman farklı bir çözüm yapılabilir.
Poliamid plastikten yapılma kıvrımlı örtülerin ağırlaştırılması ama bitkilerin büyümesine engel 
olmaması gerekir.

 

Çözümlerden biri standard olarak fabrikada yapılmış özel bitüm ve mıcır çakıl doldurulmuş mat olan Enkamat A20 olabilir. Bu matlar ağır ve kullanımı zor fakat standard üretimlidir. Yerine serildikten sonra bitkiler aralarından kolaylıkla çıkabilir.


Nakliye problem olan bölgelerde mıcır ve çakılllı bitum kaplı bu malzemeleri nakletmek istenmeyebilir.


O zaman boş matlar alınarak içinde bir miktar bitumle farklı boyutlarda taş parçaları kullanılarak yerinde imal edilmesi de mümkün olabilir. Yani matı bir tür asfalt malzemeleri ile doldurarak da uygulama yapılabilir.

Fotoğraflarda bitüm ve çakıl dolu erozyon kontrol malzemesi detayı, serilmesi, ve serildikten bir süre sonra bitkilenmenin başlaması gösterilmiştir.
 
 
Bu yazı geosentetikler.com sitesinden alınmıştır.
 
 
 

Erozyon Kontrolünde 3D-Mat

Eğimli arazilerde rüzgar, yağmur gibi etkenlerle toprak akar, bu yüzden yeşillendirme zorlaşır. 

En küçük kapı önü eğimli çiçekliklerinden büyük şevli arazilere, otoyol kenar şevlerine ve su kenarlarına kadar aynı sorun ile iklim şartlarına bağlı olarak karşılaşılabilir.
Böyle zeminlerde en azından bitkiler köklenene kadar tutacak bir örtü gerekebilir.
3 boyutlu bir yapısı olan polyamid den yapılmış bir şev yeşillendirmeye yardımcı geosentetik örtüler kullanılabilir. Malzeme hafif ve makasla kesilebildiğinden uygulaması kolaydır.

Uygulama: 

-erozyon kontrol örtüsü zemine serilir

-zemine herhangi bir u şeklinde demir (inşaat demiri fireleri kullanılabilir) parçaları ile tutturulur.

-Tercihan uzun şevlerde üst ve alt kısımda uçları küçük çukurlara konularak desteklenebilir.

-Üzerine tohumlama yapılır. Çim için bölgeye bağlı olarak değişir fakat yaklaşık 30 gr/m2 kadar çim tohumu atılır.

-Tohumlamadan sonra üzerine toprak örtülür. 

Çimler veya yöreye uygun bitkiler çıktıktan sonra köklerle şev birlikte çalışacağı için yağmur veya rüzgar etkilerine daha iyi karşı konulabilir.
Geokompozit erozyon kontrol matlarını bahçenizde yapacağınız küçük süs havuz veya gölet kenarlarında da kullanabilirsiniz.
Örneğin ev bahçesine yapılacak bir süs göletinin kenarına serilerek uygun bitkilendirme yapılır. Bitkilerin kökleriyle birlikte çalışarak bitkilerin akmasını ve kaymasını önlemeye yardımcı olur. Peyzaj mimarlığında çok kullanılabilir.

Deltax ve Toprak Tutucu El ele

Yüzey erozyonuna karşı Yüksek mukavemetli çelik tel örgümüz olan Deltax ve Erozyon Kontrol Matı, tohum tutucu, çimlendirme için destek malzemesi, toprak tutucu ve kök kuvvetlendirici olarak kullandığımız 3D-Matın birlikte kullanıldığı ürünümüz hakkında geosentetikler konusunda önde gelen sitelerden http://www.geosentetikler.com adresinde yayınlanan bilgi notunu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. http://www.geosentetikler.com/2012/07/erozyon-kontrol-mat-ve-celik-ag.html

Erozyon Kontrol Mat ürünümüz hakkında

Erozyon Kontrol Matı, tohum tutucu, çimlendirme için destek malzemesi, toprak tutucu ve kök kuvvetlendirici olarak kullandığımız 3D-Mat ürünümüz hakkında geosentetikler konusunda önde gelen sitelerden http://www.geosentetikler.com adresinde yayınlanan bilgi notunu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

 http://www.geosentetikler.com/2008/08/eimli-arazilerin-bitkilendirmeye-yardmc.html

Geobrugg 8000kJ Bariyerinin ETA onayını gururla sunar

Dünya’nın 8000 kJ çarpma enerjisine dayanabilen kaya düşmesi koruma bariyeri şimdi ETA onayı ile sunuluyor.

Dünya’nın ilk 8000 kJ kaya koruma bariyerinin test sonuçları Avrupa Teknik Onay Organizasyonunun (EOTA) tüm üye devletleri tarafından onaylanmıştır. Kanunen bağlayıcı Resmi ETA onay numarası, bariyerin, ETAG 027 şartnamesinin gereksinimlerine uygun olduğunun onayıdır.

2012 Temmuz ayının başında,  Geobrugg AG nin GBE-8000A kaya düşmesi bariyerinin Avrupa Teknik Onayı ETA-12/0213 kamuya sunulmuştur. EOTA nın tüm üye ülkeleri tarafından onaylanmış ve resmi döküman bariyerin, ETAG 027 şartnamesine uygunluğunun kanuni bağlayıcı kanıtıdır. Walenstadt, İsviçre de düşey test tesislerinde test edilen bariyerler categori A nın en zorlu gereksinimlerini yerine getirmiştir. Maksimum enerji seviyesi testinde (MEL) GBE-8000A kaya düşmesi bariyeri 43 m yükseklikten 103 km/saat ile serbest düşme yapan 20 metrik ton luk beton kütlesini (bu 8000 kJ nominal enerjinin %100 üne eşdeğerdir) başarı ile tutmuştur. Bariyer önümüzdeki haftalarda CE işareti numarası alacaktır. 

İklim değişiklikleri nedeni ile gittikçe daha yüksek çarpma enerjilerini emebilen bariyerlere istek gelmektedir. Bu enerjiler genellikle mevcut koruma yapılarının kapasitelerini geçmektedir.

8000 kJ çarpma enerjisi için tutma palyesi ile karşılaştırıldığında GBE-8000A kaya düşmesi bariyeri daha az malzemeye ihtiyaç duyar. Bir toprak dolgu palye için yaklaşık olarak bir metre için 100 ton  malzeme gerekebilir. GBE-8000A bariyer bir metre için yaklaşık 1 ton malzemeye ihtiyaç duyar. Kazma veya dolgu gerekmediği için bariyer bir toprak palyeden daha az masraflıdır.

 

ETAG Certificate

Geobrugg 2012 GE Awards sahibi

Geobrugg AG, en yenilikçi ürün kategorisinde 2012 Ground Engineering Ödülünü GBE serisi kaya düşmesi bariyerleri ile kazandı. Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Geobrugg'den yeni Dünya rekoru 8000kJ

Türkiye Temsilcisi olmaktan gurur duyduğumuz Geobrugg AG 60.yıl kutlamalarında yeni bir rekoru tüm Dünya'ya hediye etti. Tam tamına 103km/saat hızla düşen 20tonluk bir kütleyi büyük bir başarı ile durdurdu. İzlemek için tıklayınız.

Enkagrid Geogridleri hakkında bilgi için

Ülkemizde kullanımı gittikçe artan geogridlerin üretimi konusunda dünyanın önde gelen geosentetik firmalarından Colbond'un ürün yelpazesi olan Enkagrid'ler hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

3D Mat Stoklarimizda Mevcuttur!

Özellikle tohum ve toprak tutucu olarak şev yüzeylerinde erozyonla mücadele ve yeşillendirmede çok kullanılan 3D Mat stoklarımızda mevcuttur.

artusa.com.tr gabions.artusa.com.tr gabion.artusa.com.tr gabioes.artusa.com.tr gaviones.artusa.com.tr dereislahi.net dogalafetler.com dogaltehlikeler.com gabbioni.biz gabiao.com gabiaocaixa.com gabionboite.com gabioncages.com gabioncephe.com gabionfacade.com gabionfacades.com gabionmattresses.com gabionsilte.com gabionturk.com gabionusa.com gabyoni.com gaviones.biz geogridler.com jiletlitelfiyatlari.com kiyikoruma.com lesgabions.com paneltelcit.com paramassi.biz rockfallnet.com sevislahi.com sevkoruma.com taskinkoruma.com telcitfiyatlari.com