Enkagrid® Geogridleri

 
Enkagrid® Geogridleri Enkagrid® Geogridleri

Geogrid Nedir?

Doğada ki farklı yapıda olan zeminler ve için özel olarak tasarlanmış yüksek dayanıklı malzemelerdir. Üstüne dolgu veya granüler malzeme serildiğinde, malzeme daneleri geogridin göz aralarına yerleşerek malzeme ile kenetlenir. Geogridin yüksek dayanıklı yapısı içinde kilitlenen dolgu malzemesi, donatılı bir zemin oluşturur.

 

Doğal zeminler ve kullanılacak olan dolgu ve diğer malzemelerin karakteristikleri/özellikleri birçok mühendislik yapısı için ağır limitler/sınırlar koymaktadır. Zayıf toprak zeminler ya da kullanılan malzemeler ağır iş makinalarının çalışmasını ya da üzerine yapılacak nihai yapıların geoteknik gerekiliklerinin karşılanmasını imkansız kılmaktadır. Buna karşı alternatif olarak, birçok zeminde güçlendirme amaçlı olarak geogrid malzemeler kullanılmaktadır. Geogrid seçimi mevcut projeler üzerinden yapılmamalı zemin şartları, taşıma kapasitesi, taşınacak yük durumuna göre hesaplanmalı, ilgili güvenlik katsayı değerleri göz önüne alınarak optimum sonuca ulaşılmalıdır. Geogridler zemin güçlendirme uygulamalarının dışında, istinat duvarı imalatlarında, yüksek dolgulu istinat yapılarında oluşabilecek dönel "kaşık" kaymalarına sebep olabilecek çekme yüklerine karşı kullanılmaktadır. Bu durum, özellikle günümüzde artan arsa bedelleri nedeni ile değerlendirilebilen alan yaratmak için yapılan dolgularda şev eğiminin iç sürtünme açısından yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

 

Geogridlerin son yıllarda ülkemizde artan bir hızla kullanılmaktadır. Hesabı, imalatı ve montajı kolay olan bu ürünlerin önümüzdeki yıllarda Karayolları, Demiryolları ve DSİ bünyesinde birçok projede kullanılacaktır.

 

Geogridler özellikleri ve üretim esneklikleri sayesinde çok farklı türlerde hammaddelerden yapılabilmektedirler. Bunlar arasında polipropilen, poliamid, polietilen, polyester bulunduğu gibi, çelikten beş kat daha yüksek dayanımlı aramid dahi bulunmaktadır (Enkagrid TRC). Bu da dizayn aşamasında avantaj olabildiği kadar dezavantajda yaratabilmektedir. Yalnızca tek parametreye bakarak verilecek kararlar sağlıklı olmayacaktır. Her bir hammaddenin elastisitesi, toprak altındaki dayanım süresi, belirli yük altında oluşabilcek dayanıklılık kayıpları, maksimum yük altında uzama miktarı ve diğer değerleri farklı olup dizayn aşamasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu aşamada uzman mühendis kadromuz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

 

Enkagrid ® geogrid ailesi istikrarı ve toprak koşulları geliştirmek için geniş bir yelpazede, inşaat projelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik, dayanıklı ve etkin çözümler sunmaktadır.

 

Genel olarak piyasada en sık kullanılan ürünlerin tamamını üretebilen Colbond BV'nin Türkiye Temsilcisi olarak ürünlerimizden başlıklar halinde aşağıdaki gibidir;

Enkagrid PRO®: Rijid, tek eksenli, polyester şeritlerden lazer kaynakla imal edilmiş bir geogrid. Son derece kontrollü polimer bar kullanımı, ile en zorlu mühendislik yapılarının gereksinimleri karşılamak için etkin uygulama sağlar. Polyester veya polipropilen multi-filament geogridler ile kıyaslandığında, düşük miktarda açık yüzey alanına sahip düz çubuklar çok daha agresif kimyasal saldırılara ve mekanik hasarlara karşı dayanıklıdır.


Enkagrid MAX® :
Rijid, çift eksenli, eksrude polipropilen şeritlerden üretilmiş bir geogrid. Son derece kontrollü polimer bar kullanımı, ile en zorlu mühendislik yapılarının gereksinimleri karşılamak için etkin uygulama sağlar. Polyester veya polipropilen multi-filament geogridler ile kıyaslandığında, düşük miktarda açık yüzey alanına sahip düz çubuklar çok daha agresif kimyasal saldırılara ve mekanik hasarlara karşı dayanıklıdır.

Enkagrid TRC® : İki örgüsüz geotekstil arasına çelikten 5 kat daha dayanıklı olan aramid lifleri ile imal edilmiş geogrid. Donatı ve separasyon özelliklerini tek bir malzemede toplayan çok fonksiyonlu bir geogrid. Polyester özel bir Colback ürünlerinde de kullanılan çok kaliteli geotekstil filtre ile birleştirilmiştir. Uzaması en fazla %3'e kadar olabilmekte ve zeminle etkileşimi optimumdur. Hem geogrid hem filtre hem seperasyon tek üründe uygulanabilmektedir. TRC kompozit özellikli bir geogrid olduğu için hem filtreleme hem donatı hem de ayırma fonksiyonunu tek malzeme ile yaparak uygulamada kolaylık sağlamaktadır. Tek seferde 2 malzeme aynı anda zemine serilmiş olur.

 

Enkagrid geogridlerin üretiminde kullanılan tüm malzemeler, herhangi bir şekilde çevreleri ile kimyasal reaksiyona girmediği gibi ayrıca çevre dostudur.

Toprak takviye ve istikrar söz konusu olduğunda, Colbond'un 20 yıllık tecrübesine güvenebilirsiniz.İlk esnek geogrid üretimi 1986 yılında başlatıldı ve bugüne kadar hep en yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleri Enkagrid® ürün ailesinin gelişimi için temel oluşturdu. İlgili broşür ve dokümanları için yandaki linklerden indirebilirsiniz.

artusa.com.tr gabions.artusa.com.tr gabion.artusa.com.tr gabioes.artusa.com.tr gaviones.artusa.com.tr dereislahi.net dogalafetler.com dogaltehlikeler.com gabbioni.biz gabiao.com gabiaocaixa.com gabionboite.com gabioncages.com gabioncephe.com gabionfacade.com gabionfacades.com gabionmattresses.com gabionsilte.com gabionturk.com gabionusa.com gabyoni.com gaviones.biz geogridler.com jiletlitelfiyatlari.com kiyikoruma.com lesgabions.com paneltelcit.com paramassi.biz rockfallnet.com sevislahi.com sevkoruma.com taskinkoruma.com telcitfiyatlari.com