Başınıza ne düşmezse bizden bilin

Çelik halka ağ sistemi pasif koruma sistemidir. Çelik halka ağ sistemi, halka ağların daha küçük göz açıklığına sahip ağlar ile astarlanması ile enerji sönümleyici perde olarak kullanılır. Yüksek uzama değerlerine sahip olması nedeni ile aktif sistemlerde kullanılması çok faydalı olmamaktadır. Bu ağlar düşen taşların taşıdıkları enerjinin sönümlenerek, şev topuğuna kontrol altında toplanması amacı ile perde (Drape) olarak kullanılır. Bazen, çelik tel halka ağ altıgen tel örgü ile kullanılabilir. Çelik tel halka ağ birkaç çelik halka ile birleştirilir. Çelik halkalar yüksek gerilimli çelik tellerden yapılmıştır. Tek çelik telden örülerek, uç kısmı halka içine sokulmuş veya bir veya daha fazla klips ile sabitlenmiş olarak hazırlanabilir. Bu klipsler çelik veya alüminyum alaşımı olabilir.

Halkalara üç noktada eşit olarak dağıtılırlar. Halkalar, yük kapasitesi sağlamak için birbirine kenetlenmiştir. Her halka, kararlı ve sağlam bir halka ağ oluşturmak için dört veya altı bitişik halka ile bağlanır.

Çelik halka ağ, çelik halat ağından, yüksek mukavemetli ağlardan daha esnektir, bu nedenle bulonlu aktif sistemlerde kullanılması çok doğru değildir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis