Başınıza ne düşmezse bizden bilin

TECCO® SİSTEM³ En güçlü Şev Örtüleme Sistemi

Yüksek mukavemetli çelik ağ ile daha güçlü koruma:

 • - Yüksek gerilme mukavemeti
 • - Testlerle kanıtlanmış konsept
 • - Etkili koruma 
 • - GEOBRUGG SUPERCOATING® : çok uzun ömürlü
 • - Hızlı ve kolay kurulum

 

Yakalama alanı çok dar ve kinetik enerjiler çok büyük... Peki şimdi ne olacak? 

Geobrugg® Dinamik kaya düşmesi bariyerleri - 10.000 kJ'ye kadar sertifikalı enerji sönümleme yeteneğiyle kaya düşme olaylarına karşı güvenilir koruma ve en ekonomik çözümler olarak değerini kanıtlamıştır. Bununla birlikte,

 • yakalama alanı çok dar
 • beklenen kaya sıçrama yükseklkler çok fazla
 • beklenen kinetik enerjiler çok yüksek

olması gibi durumlarda kaya düşmesi bariyelerinin kullanılması imkansızdır. Eğimi istikrara kavuşturma önlemi olarak, yüksek mukavemetli TECCO® çelik ağ ile birlikte stabilize edilmesi durumunda etkili olabilir ama bu yöntem geniş alanlarda maliyetlidir. Bunun yerine genellikle şev örtüleri (drape) kullanmak daha verimli olur. Sonuçları farklı olmakla birlikte; 

 • Çelik kablo ağlar  ve çelik halat ağlar daha yüksek kurulum maliyetleri demektir
 • Basit tel örgü ve altıgen örgü ise genellikle çok yetersiz kalmaktadır. Bağımsız bir araştırmaya göre, bu tip geleneksel altıgen çift bükümlü ağlar en çok 0.6 x 0.6 x 0.6 m kaya boyutlarına uygundur.

Çözüm: Kaya düşmesi koruma ağ perdeleri: Bu sistemi kaya düşmesi bariyerlerinin yapılamadığı alanlarda, otoyolları, demiryolları ve yerleşim alanlarını korumak için güvenlik uzmanları ve planlayıcıların ihtiyaçlarını çözmek, daha etkili ve daha ekonomik bir koruma sağlamak için tasarladık. Yüksek gerilimli çelik telden yapılmış yeni TECCO® kaya koruma ağlarını geliştirdik. Yalnızca denenmiş ve test edilmiş ürünler sunma politikamıza uygun olarak ürün bileşenlerini ve genel konsepti yoğun bir şekilde test ettik. Bağımsız test enstitüleri sonuçları doğruladı. Baklava şeklindeki sık gözler ağa çok kuvvetli destek olur. Örgü başına kapsama alanı geniş olduğundan, kurulum maliyetlerinden tasarruf edersiniz. TECCO® kaya düşmesi koruma ağlarını GEOBRUGG SUPERCOATING® korozyon koruması ile birlikte size sunuyoruz. Bu koruma, en korozif ortamlarda bile yüksek galvaniz kaplama ile karşılaştırıldığında 3-4 kat daha uzun ömürlü bir korumadır. Dolayısıyla daha ekonomiktir.

 

Çalışma prensibi

                                           

Tercihen, kaya yamacının üst kenarına halat ankrajlar yerleştirilir. TECCO® örgü ankrajlarına bağlı bir destek halatına ve kaya yamacına asılır. Kaya düşmesi olayları bu şekilde kontrol edilir ve toplama alanına biriktirilir. Yerel koşullara bağlı olarak, TECCO® kaya düşmesi örtüleri 5 ila 100 m yüksekliğindeki eğimler ve birkaç metreküpe hacime kadar olan tekli kaya düşmeleri için uygundur.

Yüksek verimlilik, test edilmiş koruma

Dikkatli ürün geliştirme, kapsamlı laboratuvar testleri ve kaya düşmesi saha testleri, bizim kaya düşme koruma ağlarımızın kalite göstergesidir.

 

 

TECCO yüksek mukavemetli çelik ağ, kaya düşmesi perdeleri için en iyi özelliklere sahiptir

Çelik tel ağlar baklava şeklinde örülmüş haldedir. Çelik tel yüzeyi son derece sert ve mekanik strese karşı dayanıklıdır, ancak kırılgan değildir. Bu çelik ağ hasar görmeden düşen kaya bloklarının çarpmalarına dayanabileceğini gösterir. Çelik ağlarda kullandığımız tel çok özel bir teldir. İmalatı, çok aşamalı tel çekme işleminin sonucudur; Tam kontrollü tavlama işlemleri tel çekme için en uygun kristal yapıyı sağlamıştır. TECCO® çelik ağ, nihai üründür: 3 veya 4 mm yüksek mukavemetli (>1770N/mm2) çelik tel, Geobrugg üretim tesislerinde baklava şeklinde büküm işlemine tabi tutulmuştur.

Tek bükümlü örgüler daha fazla esneklik ve daha düşük maliyet sunar

 • Üç boyutlu baklava şeklindeki yapıda örgüler az göze çarpar ve hasırlar topografik koşullara daha iyi adapte olur.
 • TECCO® ağlar 3.5 x 30 m'lik rulolar halinde sizlere sunulur. Bu da daha düşük montaj maliyeti oluşur.
 • Rulolar kolaylıkla uzatılabilir veya kısaltılabilir.

TECCO® Green G65/3 ağlar şu özellikleri içerir

Yüksek Mukavemetli Çelik Tel Ağ

1770 N / mm²'den daha fazla mukavemete sahip yüksek gerilimli çelik telden yapılmıştır. Yüksek ön gerdirme sayesinde güvenilir bir şev stabilizasyonuna imkan sağlar.

İki Ürün Bir Arada

İki işlevsel çözüm ürünümüz tek bir amaç için bir araya getirilmiştir. Entegre erozyona karşı koruma örtüsü, kurulum sırasında oluşan hasarlara karşı korumalıdır.

Uyumlu Sistem

TECCO® SYSTEM3'e tamamen entegre edilmiş olup, sistemin tüm kuvvetleri etkin olarak iletmesini sağlar. Boyutlandırmayı online çalışan programımız RUVOLUM® ile ücretsiz yapıyoruz.

Yeşil Erozyon Koruyucu Örtü

Kurulduktan sonra hiç göze batmaz. Güneş ışığında siyah örtülerden daha az ısınır ve bitki gelişimini destekler.

 

 

1) TECCO® çelik ağ

 • 3 veya 4 mm çapında son derece sağlam, alaşımlı, yüksek mukavemetli çelik tel, altıgen ağlardan çok daha iyi koruyucu etki sağlar.
 • Gevşek kaya, döküntü, kar ve buzdan kaynaklanan yüksek statik yüklere karşı dayanıklıdır. Dar baklava gözlü ağlar bolca destek sağlar.
 • 3.5 x 30 m'lik rulolarının düşük alan ağırlığı, geniş alanlar üzerine kurulum kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlar. Uzunluk ve genişlik istendiğinde arttırılabilir.

2) Halat ankrajlar

 • Halat ankrajlar Darbeye dayanıklı, çekme mukavemeti >1770 N/mm2 olan yüksek gerilimli çelik tellerden yapılmıştır.
 • Çift çelik boru ile halatlar korozyona karşı dayanıklıdır.
 • Delme ekseninden 30°'ye kadar açılarda kuvvetlerin çalışmasını sağlar.
 • 1.5 ila 10 m arasında seçilebilen montaj uzunlukları.
 • Mesafeler ve halat çapları projeye göre tespit edilir.

3) Destek halatları

 • Eğimin kenarlarına yatay veya paralel olarak yerleştirilir.
 • Halat ankrajlara klips/klemens ile sabitlenir.
 • Halat ankrajları mapalar ile orta bölüme bağlanır.
 • Halatlar,proje sahasında ihtiyaca göre kesilebilir.
 • Halat çapları projeye göre belirlenir.

4) Halat klemensleri

Halat uç klemensleri DIN 1142 standardına uygun olarak yapılır.

 

Doğru ölçümleme ve boyutlandırma için saha ve alan testlerin temel alıyoruz     

Boyutlandırma temelleri kusursuz materyaller üretmemizi sağlıyor                      

Ağ dayanım verileri Almanya'daki Bavyera LGA Bölgesel Ticaret Enstitüsü (Landesgewerbeanstalt) ve İspanya'daki Cantabria Üniversitesi'nde yapılan testler sonucunda kanıtlandı. Bitişik ağ ruloları bağlantılı ve bağlantısız olarak; her iki yönde gerilime, bozulma mekanizması ve hasarlı telin kopması halinde çözülmesi konularında test edildi. Yüksek mukavemetli çelik tellerden yapılmış TECCO® ağları için bu bağımsız test serisi sonunda çözülmeyle ilgili bir durum oluşmadığı kesin olarak kanıtladı.

 1.  Cantabria Üniversitesi (E)
 2.  Delme testi LGA Bavaria (D)
 3.  İzolasyon ipi ile çekme testi 
 4. TECCO® ile çekme testi 4 mm

Ölçme
Kaya düşmesi koruma ağlarının doğru olarak boyutlandırılması için üç adım bilinmelidir:

 1. TECCO® ağlarından hangi kuvvetler destek halatına ve ankraja iletilir ve bağlantı nasıl görünür? Kanıtlama test serisi A.
 2. TECCO® hangi çarpışma enerjilerini sönümleyebilir? Kanıtlama test serisi B
 3. Şev kenarındaki sürtünmeyi hangi kuvvetler etkiliyor. Kanıtlama projeye özgüdür. Bu kanıtlamanın temelleri aşağıdaki test konsepti ile tespit edildi. Farklı topoğrafyalara sahip alanlarda kaya düşmesi ağlarının boyutlandırma temellerini oluşturur.

Test serisi A - destek halatları ve ankrajlardaki kuvvetlerin belirlenmesi

TECCO® ağlarda destek halatları ve halat ankrajlarına olan bağlantılar, Geobrugg'un kendi tesisleri olan Lochezen test tesislerinde 15 farklı test protokolünde test edilmiştir. (bakınız şekil). Ölçümler sonunda kuvvet ve deformasyon ölçümleri aşağıdaki optimal bağlantı kombinasyonlarını vermiştir.

 • Halat ankrajları, bitişik örgü sıralarının bindirmelerinin yakınına yerleştirilir.
 • TECCO® ağlar destek halatlarına sıkı bir şekilde halatlarla örülür.
 • Halat örgü ankraj noktalarının sağında ve solunda bir kaç göz için özellikle gevşek yapılır.

Bu saha testi yapılan bağlantılar, mümkün olan en fazla kuvvet aktarımını ve düşük maliyetli bir kurulumu sağlar.

 1. Test çerçevesi: Walenstadt (CH)
 2. Gerilme kuvveti testi A = Ölçüm sensörleri
 3. Z3 = Gerilme kirişindeki gerilim kuvveti
 4. Z4 = Ankrajdaki gerilme kuvveti
 5. Ağ destek halatındaki deformasyon testi

 

Test serisi B - kaya düşmesi sırasındaki enerjnin belirlenmesi

Geobrugg’un kendi tesislerinde oluşturulan neredeyse dik bir kayalık şeklindeki test düzeneği. TECCO® Ağ bir kaya parçasının 30 derecelik bir açıyla çarpması. Bu çarpışma tehlikeli kaya düşmesi olayı olarak tanımlandı. Test için TECCO® Ağ içine yüksekten serbest düşme sağlayacak bir düzenek oluşturuldu. Bu test düzeneği sayesinde kaya blokları daha kolay serbest bırakılabilir ve darbe enerjileri daha kesin olarak belirlenebilir. Böyle bir test düzeneği sayesinde saha şartlarındaki gerçek koşulları ve reaksiyonları yansıtmaktadır.

Test serisi A'da belirlenen optimal bağlantılar seçildi, 3 sıra ağ yan yana birleştirildi ve destek halatına bağlandı. Destek halatı çelik konstrüksiyona kelepçe ile bağlandı. Sınır halatı ve her iki taraftan destek halatına paralel olarak bağlanan alt sınır halatı örgü sıralarıyla birleştirildi. Halat ve ankrajlardaki darbe enerjileri yük hücreleri ile ölçüldü ve kaydedildi.

30 derecelik çarpma açısına sahip birkaç büyük kaya bloğu farklı yüksekliklerden atıldı. Düşme enerjisi, 3 mm ve 4 mm tel çaplarında, G65 TECCO® ağların gerilme mukavemeti sınırlarına kadar kademeli olarak arttırıldı.

Böylece ölçülen ve değerlendirilen direnç değerleri projeye özgü boyutlandırma için temel oluşturur.

Önemli not: Sadece bu testler için, en kötü senaryonun kuvvetlerini ölçmek için daha düşük bir sınır halatı kuruldu. Gerçek kurulumlarda, bu düşük limitli halat kullanılmaz, çünkü bu düşme, kaya düşüş testinin genel performansını olumsuz olarak etkileyebilir.

 

Sadece en iyi olan yeteri kadar iyidir. TECCO® şev koruma sistemlerinin çok daha ekonomik yapan bir neden daha vardır: Korozyona karşı koruma konsepti

Esasen biz TECCO® ağların yanı sıra SPIDER® ağlarının da tüm çelik bileşenlerini (direk, zemin plakaları ve U-frenler) GEOBRUGG SUPERCOATING® veya GEOBRUGG ULTRACOATING® sistemi ile 3. kuşak çinko/alüminyum kaplama şeklinde sıcak daldırma usulü ile galvanizlenmiş olarak tedarik etmekteyiz. Bu sistem telin korozyon direncini önemli ölçüde artırmaktadır. Galvanizli tellerle yapılan karşılaştırma testleri, ULTRACOATING® ile işlem gören teller için altı ila on kat daha uzun ve SUPERCOATING® ile işlem gören teller için iki veya üç kat fazla çalışma ömrü ortaya koymktadır.

GEOBRUGG ULTRACOATING®: Akıllı kaplama.

SUPERCOATING®'de olduğu gibi teller önce bir çinko banyosu içinden geçirilir ve daha sonra çinko / alüminyum banyosu yapılır. Sonuç,% 5 alüminyum,% 94.5 çinko ve% 0.5 özel eklenti içeren bir ötektik alaşımdır. Bu sayede korozyon sonrasında pürüzsüz yüzeyini korur, çünkü korozyon çinko tabakasının azalmasına ve bir alüminyum oksit tabakasının oluşumuna yol açar. Bu korozif ortamlarda (yollar, demiryolları, endüstri, kıyı ve volkanik bölgeler) bile korunan nesnenin ekonomik ömrünü artırır.

Kaplama işlemi çift daldırmalı bir prosedürle uygulanır ve son olarak süzülür. Bu işlem standart kaplamalı tellere kıyasla korozyona karşı daha iyi koruma sağlayan çsıkıştırılmış ince bir yüzeye sağlar.

 

 

Gereklilikler, sınır şartları ve kurulum

 

 

Kaya düşmesi koruma örtüleri neler sağlayabilrler.

TECCO® kaya düşmesi koruma örtüleri çoğunlukla kaya şevlerinde uygulanırlar. Bu sayede kaya düşme olayları kontrol edilir. Düşen kayalar toplama alanında birikir. Tüm şev stabilizasyonunu ve yüzey çevrelerindeki kaymalarla ilgili sorunları çözmek için diğer uygun tedbirlere ihtiyaç vardır. Süreklilik arz eden kötü hava koşulları ve yüzey değişiklikleri, toplanan kayalar, yoğun kar ve buz birikintilerinin neden olduğu örtü üzerindeki gerilmeler sistemin ve ankrajların uygun boyutlandırılmasına bağlı olarak etkin bir şekilde sönümlendirilebilir.

Güvenilir ortak: Geobrugg®

Mühendislik ekiplerimiz sizinle birlikte durumu analiz eder ve yerel mühendislik firmaları ile birlikte çalışarak sizlere çözümlerini sunar. Bununla birlikte, size sunacağımız tek şey itinalı bir planlama değildir; dört kıtada kendi üretim tesislerimizde üretebildiğimiz için, kısa teslimat süreleri olacaktır. Size en iyi müşteri memnuniyeti sunmak için elimizden geleni yaparız. Projenizin sorunsuz kurulumunu sağlamak için, ön montajları yapılmış ve kurulum talimatları açıkça belirtilmiş sistem bileşenlerini inşaat alanınıza kadar teslim ediyoruz. Bununla da kalmayıp projenin kurulumundan teslimine kadar teknik destek sağlamaktayız.

Ürün sorumluluğu

Kaya düşmeleri, toprak kaymaları, moloz akıntıları, yüzey heyelanları ve çığlar doğal olaylardır ve bu nedenle hesaplanamazlar. Bu nedenle, bilimsel yöntemler kullanarak insanlara ve yapılara yönelik mutlak emniyetin belirlenmesi veya garanti edilmesi imkansızdır. Arzulanan koruma seviyesinisağlamak için koruyucu sistemler düzenli ve uygun bir şekilde izlenmeli ve bakımları yapılmalıdır. Buna ek olarak, sistemin hesaplanan sönümlendirme kapasitesini aşan olaylar hasara neden olabilir. Orijinal olmayan parçaların kullanılmasının yanı sıra çevresel etkenlerden kaynaklanabilecek ciddi korozyon koruma seviyesini azaltabilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis